Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

Eğirdir Belediyesi Haberler

Eğirdir Belediyesine ait haber ve duyurular

Anasayfaya Dön

ISPARTA MİLLETVEKİLLERİ EĞİRDİR’E GELEREK SORUNLARI DİNLEDİ.

Haber Yayın Tarihi :

 ISPARTA MİLLETVEKİLLERİ EĞİRDİR’E GELEREK SORUNLARI DİNLEDİ.

*2024 YILINDA BOTAŞ DOĞALGAZ HATTI EĞİRDİR’E GELİYOR.
*EĞİRDİR GÖLÜ’MÜZ STRATEJİK BİR KONUMA GELDİ, 2 BAKANLIĞIMIZ NEZDİNDE ÇALIŞIYORUZ.
AK Parti Isparta Milletvekilleri Mehmet Uğur Gökgöz ve Osman Zabun bugün sabah Eğirdir’e gelerek Eğirdir’in sorunlarını masaya yatırdılar.
Milletvekilleri Mehmet Uğur Gökgöz ve Osman Zabun beraberinde AK Parti İl Başkanı ve İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Keskin ve Yönetim Kurulu, İl Daire Müdürleri ile Eğirdir’in sorunlarını dinlemek ve çözüm yollarını bulmak için yaklaşık 3 saat süren toplantı sonrası Ankara’ya kalın bir dosya ile döndüler.
Milletvekilleri Gökgöz ve Zabun’u Eğirdir’de AK Parti İlçe Başkanı Mevlüt Doğanay ve İlçe Teşkilatı, Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclisi Üyeleri, Oda Başkanları, Köy ve Mahalle muhtarları karşıladı.
2024 YILINDA DÖKME DEĞİL BOTAŞ HATTI EĞİRDİR’E GELİYOR.
Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz; ‘Geçtiğimiz hafta biz İl Başkanımızın da katıldığı toplantıda hem TOROSGAZ ve hem de BOTAŞ’la ilgili Eğirdir Belediye Başkanımızın da katılımı ile bir toplantı yaptık. Eğirdir İlçemizde biliyorsunuz Altınkum ve İstasyon mahallerimizde dökme olarak doğalgazımız var. Arkadaşlar bazı şeyleri öngöremeyebiliyorsunuz, 6 ay önce dünyayı derinden sarsan depremle karşılaştık. Bu depremden dolayı da bazı hizmetlerde aksamalar oldu. Basınç ve oradaki kollektör sebebiyle diğer mahallelerimize 2 mahalle haricinde doğalgaz yakamayacak vatandaşımız ama 2024 yılında BOTAŞ’tan buraya hat döşenip, Allah nasip ederse dökme değil boru hattı ile Eğirdir’imize doğalgazımızı buluşturacağız, aslında bunu söylemek için buradayız. Tüm ilçelerimizi doğalgazla buluşturmak için çalışıyoruz. Bizler bugüne kadar yapacaklarımızı söyledik, yapamayacaklarımızı hayal satmadık’ dedi.
‘EĞİRDİR GÖLÜ BİZİM GÖZ BEBEĞİMİZ’
Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz; ‘Eğirdir Gölü bizim gözbebeğimiz. Bu konuya çok hassas yaklaşıyoruz, hem gölü kirletmemek adına, hem de orantılı kullanmak adına, hem de vahşi sulamadan kurtarabilmek adına Tarım Bakanlığımızdan ve Devlet Su İşleri Müdürlüğümüz nezdinde çalışmalarımız devam ediyor. Gölü besleyebilmek adına çalışmalarımız devam ediyor. Devlet Su İşlerimiz vasıtasıyla da konuyu yakinen takip ediyoruz. Esas önemli olan nokta, hem mevsimsel etkilerin artması, yaklaşık 500 milyon metreküpü biz buharlaşma ile Eğirdir Gölü’nden kaybediyoruz. Yaklaşık 100-150 milyon metreküp civarında da sulamayla ilgili Eğirdir Gölü’nden kullanımımız var, yaklaşık 20 milyon metreküpte içme suyu olarak kullanımımız söz konusu. Dolayısıyla bu bizim gözbebeğimizi hem rantabl kullanmak, hem de orantılı kullanabilme adına, hem de gölü kaybetmeme adına bütün girişimlerimiz buradaki yetkililerle beraber tüm arkadaşlarımızla buraya en hassas şekilde yaklaşıyoruz. Hem kapalı sistemin bir an önce hayata geçirilebilmesi, hem de diğer unsurlarında verimli ve yerinde kullanması adına, gölünde sürdürülebilirliğini de hızlandırılması adına buradayız. Bizlere en çok talep de hem içme suyu hem de kullanma suyu üzerine yapıldı. Dolayısıyla biz burayı gözümüzden farksız korumalıyız. Her şeyi paylaşacağız, her şeyi konuşacağız, insanımızdan hiçbir şeyi gizlemeden doğruları açık bir dille ifade etmenin gerçekliliğini hep beraberce yaşayacağız.’ İfadelerini kullandı.
‘EĞİRDİR GÖLÜMÜZ TEHLİKE KODUNA GELMİŞ DURUMDA.’
Milletvekili Osman Zabun; ‘İnşallah önümüzdeki yıl vatandaşımıza boru sistemiyle Eğirdir’in tamamını doğalgazla buluşturacağız. Eğirdir Gölümüz gerçekten tehlike koduna gelmiş durumda. En düşük seviye dışında bir tehlike kodu var. Tehlike koduna yaklaşık olarak 10 cm’lik bir mesafemiz kaldı. Tehlike kodu şu demek, tehlike kodunun altına düştüğü zaman artık gölün tekrar kendisini toparlayıp, toparlamayacağını artık bilemiyorsunuz. Yani siz bu saatten sonra, tehlike kodundan sonra bütün sistemi kapatsanız, dışarıya bir gram su vermeseniz bile gölün kendisini tamamlayıp, tamamlayamayacağının garantisi yok. Eko sistem öyle çalışıyor, öyle gidiyor. O yüzden mümkün olduğu kadar özellikle bu kışın birazcık yağışlar toparlar. Ama bizim yağışların dışında birazcık kullanmayla ilgili azami derecede tasarruf noktasında hareket etmemiz lazım. Farklı çözüm yollarını, farklı önerileri, gelişmeleri biz zaten takip ediyoruz. Geçtiğimiz yıl biliyorsunuz Atabey ve Senirkent’in ihalesini yapmıştık. Bakanımızı ziyaretimizde şunu söyledik, Eğirdir Gölü stratejik bir konuma geldi, biliyoruz ki devletimiz depremden dolayı kaynaklarını bir yere doğru kanalize etmek durumunda ama, buda stratejik bir konum dolayısıyla bunu devreye almamız gerekli dedik. Eğirdir Gölümüze Aksu İlçemizin Yılanlı tarafında bir su var o suyu bu tarafa nasıl aktarabiliriz onun mücadelesini veriyoruz, onunla ilgili bir takım önerilerimizi, düşüncelerimizi paylaştık, hem Tarım Bakanlığımızla, hem de Enerji Bakanlığımızla ikisinin koordineli olarak çözüm üretebileceğini düşünüyoruz. Bakanlıklarımızın koordineli çalışmalarından bir sonuç alınacaktır. Kullanımdan dolayı yaşanan sıkıntıları hep beraber çözüp Eğirdir Gölümüzle ilgili sorunları çözeceğiz. Muhtarlarımızın istek ve taleplerini derleyip toparlayıp bir sistemle bu sorunların takibini yapacağız. Biz bu işleri yaparız, diyorsak yapacağız. Yaklaşımımız net, duruşumuz net gece-gündüz inanın meselelere kafa yoruyoruz. Bugün Eğirdir’deyiz, Eğirdir’in meseleleriniz konuşuyoruz, inanın Eğirdir Gölü’nün durumu şu Eğirdir Gölü havzasında yaşayan sizlerden fazla bizleri meşgul ediyor. Gece kafamızı yastığa koyduğumuzda inanın kafamızı meşgul ediyor. Hepinize ve daire müdürlerimize teşekkür ediyorum, hep beraber bu gemiyi sağlıklı bir şekilde yüzdürmeye çalışıyoruz. Çok güzel işlerin altına hep birlikte imza atacağız bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.’ dedi.
AMACIMIZ YAŞANAN SIKINTILARIN HIZLI VE
SÜRATLİ BİR ŞEKİLDE SONUÇLANMASI.
Köy ve Mahalle Muhtarları, Oda başkanları ve Daire Müdürlerinin istek, talep ve önerilerinin tek tek konuşulduğu toplantı sonunda konuşan AK Parti İl Başkanı ve il Genel Meclisi Başkanı Serkan Keskin; ‘Danışma Toplantımızı bugün Eğirdir İlçemizde gerçekleştirmiş olduk. Amacımız, ilçe köy, belde ve yaşanan sıkıntıların yerel yönetimlerde hızlı ve süratli bir şekilde sonuçlanması. Biz Isparta’da yerel yönetimlerde hızını alamadığımız zamanda Ankara boyutunda da Milletvekillerimizin vasıtasıyla Bakanlıklar nezdinde hızlı bir şekilde sonuç almayı hedefliyoruz. Bizler ilk defa bugün bu uygulamayı Eğirdir’de başlattık, bundan sonra diğer ilçelerimizde sırayla bu uygulamayı devam ettireceğiz. Bu toplantıda hassasiyetinizden ve katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Toplantıda emeği geçen İlçe Başkanımıza, Belediye Başkanımıza, daire müdürlerimize ve sizlere teşekkür ediyorum. Toplantımızın Eğirdir İlçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.’ dedi.
AK Parti İlçe Başkanı Mevlüt Doğanay ve İlçe Teşkilatı ile Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök başta Isparta Milletvekilleri Mehmet uğur Gökgöz ve Osman Zabun olmak üzere, İl Daire Müdürleri ve tüm katılımcılara teşekkür ettiler.


Asset 2