Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

Eğirdir Belediyesi Haberler

Eğirdir Belediyesine ait haber ve duyurular

Anasayfaya Dön

Eğirdir Yerel Eylem Grubu Derneği Kuruluş Toplantısı Yapıldı

Haber Yayın Tarihi :

 Kaymakamımız Sayın Adem Çelik Başkanlığında Eğirdir Yerel Eylem Grubu Derneği Kuruluş Toplantısı Yapıldı

AB LEADER Projesi IPARD 2 programı kapsamında oluşturulan Eğirdir Yerel Eylem Grubu Derneği 7 Nisan Perşembe günü Eğirdir Kaymakamı Sayın Adem Çelik başkanlığında Kuruluş Genel Kurul toplantısı için bir araya gelmiştir. Toplantıda yönetim ve denetim kurulu seçimleri, yapılması planlanan projeler, tahmini bütçe ve iş programı gündeme alınmıştır.
LEADER kapsamında Eğirdir’ e yapılacak olan 100.000,00 Euro hibe desteğini en iyi şekilde ilçemizde kullanmak adına projeler detaylı olarak Yerel Eylem Grubu Derneği yetkilileri Ayşe Gül Gök ve Nagihan Ersan tarafından toplantıya katılan dernek üyelerine, kamu-özel kurum ve kuruluş temsilcilerine aktarılmıştır.
Öncelik verilen iki projeden birincisi Sorkuncak Köyü Tıbbi Aromatik Bitkiler Projesi; köy muhtarlığına ait olan 24 dekarlık tarım arazisinin kadın kooperatifine devredilmesi ile başlayacak olup Eğirdir YEG derneği ve MAREM iş birliği ile 10 farklı tıbbi aromatik bitkinin eko-turizm amaçlı dikimi, hasat sonrası kurutulması, yağının çıkarılması için ekipman ve eğitim desteğinin hibe programı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.
İkinci proje olan Göktaş Köyü Kerevit Sepeti ve Batı Anadolu Türkmen Halısı Örümü için eğitim ve pazarlama desteği sağlanacaktır. Bu projelerin yanı sıra ilçemizde gerçekleşecek olan festivaller, şenlikler, yarışmalar için destek sağlanacaktır. İlçemiz kadınlarının el emeği ve doğal yöntemler ile yaptıkları ürünlerin satışının gerçekleştirilebilmesi ve kadın istihdamının artırılabilmesi için WEB sitesi kurulacak ve satış reyonu desteği sağlanacaktır.


Asset 2