Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

Eğirdir Belediyesi Haberler

Eğirdir Belediyesine ait haber ve duyurular

Anasayfaya Dön

Oluklacı Seni Bekliyor

Haber Yayın Tarihi :

 Oluklacı Seni Bekliyor

 

Eğirdir Belediyesi’nin her yıl gelenek halinde düzenlediği Oluklacı Şenliği 14 Maysı 2017 Pazar günü Oluklacı Mevkii’nde gerçekleşecek. Bu yıl 15’incisi gerçekleştirilecek olan Şenliğe bütün vatandaşların davetli olduğu belirtildi.

 

14 Mayıs 2017 günü düzenlenecek Pazar Şenlik programı sabah saat 07.00’da Belediye önünden hareket ve tırmanış ile başlayacak. Çeşitli kategorilerde yarışmalar, öğle yemeği ikramı, çeşitli oyunlar ve müzik eşliğinde oyunlar, en yaşlı bayan- erkek, en küçük bayan erkek katılımcıya altın hediye ve saat 18.30 geri dönüş yapılacak.

 

Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, "Şenliğimize bütün halkımız davetlidir. Katılım ücretsizdir. Güzel bir hava olursa eşsiz bir gün yaşanacaktır. Halkımızı Oluklacı'ya bekliyoruz" dedi.

 

Oluklacı’nın Tarihi

 

Atalarımız doğada ibadet etmeyi hep sevmişlerdir. Olukluca’yı da sık sık ziyaret ederek ibadet etmişlerdir. Camili Yayla adına dikkat edilirse, ibadet için yaylada bile cami yaptırmışlardır. Dedegöl dağındaki Karagöl’e kadar giderek on beş gün orada kalıp ibadet ettikleri bilinmektedir.

 

Şeyh Mehmet Sultan için halk arasında bir hikâye anlatılır: O’nun bir katırı varmış. İbadet etmek için Olukluca’ya çıkarken Şeyhin rahat gitmesi için katırın arka ayakları uzarmış. Şeyh inerken rahat inmesi için katırın ön ayakları uzarmış.

 

Oluklacı bir meşe korusudur. Ne yazık ki asırlık meşeler 1911 kışında kesilmiştir. O yıl öyle kış olmuş ki yüz gün gölün buzu kalkmamış. Soğuktan yakacak kalmadığı için korudaki asırlık meşeler, hatta katranlardan bazıları kesilerek Eğirdir’li hayatta kalma savaşı vermiştir. Olukluca’daki şimdiki ağaçlar kesilen meşelerin köklerinden ya da yeniden oluşan ağaçlardır. Eğirdirliler yıllardır bu alana çıkarak birlik ve beraberlik içerisinde zamanlarını geçirirler.


Asset 2